Kablo Gruplama Üretimindeki Boyut Standartları

29.12.2020

Bu yazıda kablo grulama üretim ve tasarım süreçlerinde sıkça kullanılan boyut standartlarını ve dönüşüm tablolarını paylaşıyoruz.


AWG (American Wire Gauge): Yoğunlukla Amerkia'da kablo kalınlığını belirtmek için kullanılan logaritmik kademeli ölçüm birimidir. Milimetre ile olan değerlere zıt olarak, AWG değeri büyüdükçe kablonun çapı azalmaktadır: AWG değeri 6 birim arttıkça kablonun çapı iki katına çıkmaktadır.


Aşağıdaki tabloda AWG ile milimetre arasındaki dönüşümü, ve bu çaplardaki kabloların akım taşıma kapasitesini görebilirsiniz.

Kablaj üretimlerinde kullanılan diğer 2 ölçüm birimi ise PG (Panzer-Gewinde) ve Metric standartlarıdır. Aşağıdaki grafikte sık kullanılan PG ile Metrik değerleri arasındaki yakınlığı gözlemleyebilirsiniz. 

PG ve Metric değerleri, kablo rakorları, konnektörler, spiral rakorları ve spirallerin çaplarını belirtmek için kullanılmaktadır. Örnek olarak, aşağıdaki resimde gösterdiğimiz kablo rakorundaki P ile gösterilen bölümün büyüklük birimi PG veya Metric cinsinden belirtilmektedir.