Kablo Gruplama Nedir?

03.05.2020

Kullanım senaryosu özelinde kabloların nihai ürüne monte edilebilecek şekilde kablo demeti olarak hazırlanmasına kablo gruplama denmektedir.

Bu kablo demetlerinin üretimi için öncelikle uygun ölçülerde kesim, uç açma ve terminal (krimp) çakma yapılması gerekmektedir. Ayrıca, isterler dahilinde terminallerin üzerine koruyucu kılıf (soket) da takılmaktadır.

Bu işlemlerin yanısıra, kablo gruplama üretimlerinde krimp terminalleri veya kabloların üzerinde (yine müşteri isteği özelinde) koruyucu amaçlı ısıyla daralan makaron da takılmaktadır.

Günümüz elektronik sektöründe kullanılan donanımların birbirileri ile etkileşimleri yakın geçmişe nazaran ciddi ölçüde arttığı için, donanımlar arası bağlantı sayısı da artmıştır. Dolayısıyla bu bağlantıları sağlayan kablo demetlerinin de kendi içerisinde bulunurduğu kablo ve terminal sayısı da karmaşıklaşarak artmıştır. Nihai ürünün ihtiyacı olan kablo montajını basite indirgemek için, bahsedilen karmaşık kablo demetlerinin, birden fazla kablonun (kablo bağları ile) tek formda tutularak oluşturulması (bantlama) gerekmektedir. Ayrıca, montajı esnasında yanlış bağlantı risklerini azaltmak için bu kabloların üzerine boya -veya etiket ile- markalanma da yapılmaktadır.

Son olarak, kablo gruplama üretiminde kablo demetindeki bağlantıların doğru düzenlendiği elektriksel test; çakma (krimpleme) işlemi ise görsel test ve çekme testi (pull test) ile sevkiyat öncesi kontrol edilmektedir.